BFC237342395
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC237342395
  • Package: Radial
Parameters
Series MKT373
RoHS RoHS
Ratings -
Features Long Life
Tolerance ±5%
Capacitance 3.9 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 3.9UF 5% 250VDC RADIAL