BFC237522561
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC237522561
  • Package: Radial
Parameters
Series KP/MKP 375
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 560 pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 560PF 5% 1KVDC RADIAL