BFC237538272
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC237538272
  • Package: Radial
Parameters
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 2700 pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series KP/MKP 375
RoHS RoHS
CAP FILM 2700PF 5% 1.6KVDC RAD