BFC237676223
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC237676223
  • Package: Radial
Parameters
Series KP/MMKP 376
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±3.5%
Capacitance 0.022 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.022UF 3.5% 1KVDC RAD