BFC237892393
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC237892393
  • Package: Radial
Parameters
Series MKP/MKP378
RoHS RoHS
Ratings -
Features Long Life
Tolerance ±5%
Capacitance 0.039 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.039UF 5% 2KVDC RADIAL