BFC237955474
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC237955474
  • Package: Radial
Parameters
Series MKP379
RoHS RoHS
Ratings -
Features Long Life
Tolerance ±5%
Capacitance 0.47 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL