BFC238300185
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC238300185
  • Package: Radial
Parameters
Series MMKP383
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 1.8 µF
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 125V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL