BFC238346392
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC238346392
  • Package: Radial
Parameters
Series MMKP383
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 3900 pF
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1400V (1.4kV)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 3900PF 5% 1.4KVDC RAD