BFC238580621
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC238580621
  • Package: Radial
Parameters
Series MKP385
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 620 pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 620PF 5% 2KVDC RADIAL