BFC246860823
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC246860823
  • Package: Radial
Parameters
Series MKT468
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance -
Capacitance 0.082 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension -
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.082UF RADIAL