BFC247076474
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC247076474
  • Package: Radial
Parameters
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series MKT470
RoHS RoHS
Ratings -
Features Long Life
Tolerance ±5%
Capacitance 0.47 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC RADIAL