BFC247934245
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC247934245
  • Package: Radial
Parameters
Series MKP479
RoHS RoHS
Ratings -
Features Long Life
Tolerance ±5%
Capacitance 2.4 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.181" L x 0.433" W (30.00mm x 11.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 100V
Voltage Rating - DC 160V
Height - Seated (Max) 0.945" (24.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 2.4UF 5% 160VDC RADIAL