BFC247944185
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC247944185
  • Package: Radial
Parameters
Size / Dimension 1.181" L x 0.453" W (30.00mm x 11.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.965" (24.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Features Long Life
Tolerance ±5%
Capacitance 1.8 µF
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL