BFC247954125
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC247954125
Features Long Life
Tolerance ±5%
Capacitance 1.2 µF
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.181" L x 0.512" W (30.00mm x 13.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 1.2UF 5% 400VDC RADIAL