| Parameters | |
|---|---|
| Series | BFC2 808 |
| RoHS | RoHS |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Adjustment Type | - |
| Voltage - Rated | - |
| Size / Dimension | 0.299" Dia (7.60mm) |
| Capacitance Range | - |
| Dielectric Material | Polycarbonate (PC) |
| Height - Seated (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |