CT20P104
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: CT20P104
  • Package: Bulk
Parameters
Series CT20
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 100 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 15
Size / Dimension Rectangular - 0.252" x 0.197" Face x 0.748" L (6.40mm x 5.00mm x 19.00mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C