CT20P502
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: CT20P502
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 5 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 15
Size / Dimension Rectangular - 0.252" x 0.197" Face x 0.748" L (6.40mm x 5.00mm x 19.00mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE