K472K15X7RF53L2
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: K472K15X7RF53L2
  • Package: Radial
Parameters
Series Mono-Kap™ K
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 4700 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.220" (5.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL