MAL209343561E3
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: MAL209343561E3
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series 093 PMG-SI
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 140 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) 210mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP