MAL214865102E3
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: MAL214865102E3
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series 148 RUS
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 180 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 570 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL