MAL215652152E3
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: MAL215652152E3
  • Package: Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Parameters
Series 156 PUM-SI
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 308 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.83 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) 318mOhm @ 100Hz
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP