MAL218097251E3
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: MAL218097251E3
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series 180 CPS
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance 19 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.224" (5.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM POLY 180UF 20% 2.5V SMD