MAL218097707E3
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: MAL218097707E3
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series 180 CPS
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance 14 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 4.3 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 4V SMD