| Parameters | |
|---|---|
| Series | ENYCAP™ 196HVC |
| RoHS | RoHS |
| Tolerance | -20%, +80% |
| Capacitance | 4 F |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Coin, Thin Terminals - Same Sides |
| Voltage - Rated | 1.4 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.295" Dia (7.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.80mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.5Ohm @ 1kHz |