| Parameters | |
|---|---|
| Series | ENYCAP™ 230 EDLC-HV |
| RoHS | RoHS |
| Tolerance | - |
| Capacitance | 100 F |
| Part Status | Active |
| Termination | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Voltage - Rated | 3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |