MAL250079562E3
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: MAL250079562E3
  • Package: Radial, Can - Screw Terminals
Parameters
Series 500 PGP-ST
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 36 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.008" Dia (76.40mm)
Height - Seated (Max) 5.780" (146.80mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 13.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency 20.85 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm @ 100Hz
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW