MKP1848C61560JP4
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: MKP1848C61560JP4
  • Package: Radial - 4 Leads
Parameters
Series MKP1848C
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESR; Low ESL; Long Life
Tolerance ±5%
Capacitance 15 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension 1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 600V
Height - Seated (Max) 1.398" (35.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 8 mOhms
CAP FILM 15UF 5% 600VDC RADIAL