| Parameters | |
|---|---|
| Series | SMD Y1 |
| RoHS | RoHS |
| Ratings | X1, Y1 |
| Features | Flame Retardant |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | Gull Wing |
| Capacitance | 4700 pF |
| Part Status | Active |
| Applications | Safety |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, SLCC |
| Package / Case | 2-SMD |
| Thickness (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Voltage - Rated | 760VAC |
| Size / Dimension | 0.583" L x 0.339" W (14.80mm x 8.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | Y5U |