ST7TA503
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: ST7TA503
  • Package: Tape & Reel (TR)
Parameters
Series ST7
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Resistance 50 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 3
Size / Dimension Square - 0.252" x 0.240" Face x 0.134" H (6.40mm x 6.10mm x 3.40mm)
Termination Style J Lead
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 50K OHM 0.25W J LEAD TOP