ERC55165K00FEEK500
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: ERC55165K00FEEK500
Features Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 165 kOhms
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
RES 165K OHM 1% 1/8W AXIAL