IHD1RR152L
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: IHD1RR152L
  • Package: Axial
Parameters
Series IHD
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 1.5 mH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.270" Dia x 0.700" L (6.85mm x 17.78mm)
DC Resistance (DCR) 3Ohm Max
Current Rating (Amps) 290 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 190mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
FIXED IND 1.5MH 290MA 3 OHM TH