IMC1210ER151J
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: IMC1210ER151J
  • Package: 1210 (3225 Metric)
Parameters
Series IMC-1210
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 15 @ 796kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 150 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
DC Resistance (DCR) 15Ohm Max
Current Rating (Amps) 65 mA
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 6.5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 796 kHz
FIXED IND 150UH 65MA 15 OHM SMD