IMC1812EB101J
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: IMC1812EB101J
  • Package: 1812 (4532 Metric)
Parameters
Series IMC-1812
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 40 @ 790kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 100 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 8Ohm Max
Current Rating (Amps) 110 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 8MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz
FIXED IND 100UH 110MA 8 OHM SMD