ISC1210EB2R7J
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: ISC1210EB2R7J
  • Package: 1210 (3225 Metric)
Parameters
Series ISC-1210
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 2.7 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Current Rating (Amps) 290 mA
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 60MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
FIXED IND 2.7UH 290MA 1 OHM SMD