RER40F9760RCSL
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: RER40F9760RCSL
  • Package: Axial, Box
Parameters
Series Military, MIL-PRF-39009, RER40
RoHS RoHS
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 976 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial, Box
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 0.335" (8.51mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
RES CHAS MNT 976 OHM 1% 5W