RER65F1691RCSL
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: RER65F1691RCSL
  • Package: Axial, Box
Parameters
Series Military, MIL-PRF-39009, RER65
RoHS RoHS
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 1.69 kOhms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial, Box
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 0.405" (10.29mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
RES CHAS MNT 1.69K OHM 1% 10W