RER65F7R32RC02
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: RER65F7R32RC02
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 7.32 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial, Box
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 0.405" (10.29mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
RES CHAS MNT 7.32 OHM 1% 10W