RER70F2R37RC02
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: RER70F2R37RC02
  • Package: Axial, Box
Parameters
Series Military, MIL-PRF-39009, RER70
RoHS RoHS
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 2.37 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 20W
Package / Case Axial, Box
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 0.561" (14.25mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
RES CHAS MNT 2.37 OHM 1% 20W