RER75F31R6RC02
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: RER75F31R6RC02
  • Package: Axial, Box
Parameters
Series Military, MIL-PRF-39009, RER75
RoHS RoHS
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 31.6 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 30W
Package / Case Axial, Box
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 0.625" (15.87mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
RES CHAS MNT 31.6 OHM 1% 30W