RER75F6R34MC02
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: RER75F6R34MC02
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 6.34 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate M (1%)
Power (Watts) 30W
Package / Case Axial, Box
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 0.625" (15.87mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
RES CHAS MNT 6.34 OHM 1% 30W