RLR07C2001GRBSL
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: RLR07C2001GRBSL
  • Package: Axial
Parameters
Series Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
RoHS RoHS
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance ±2%
Resistance 2 kOhms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
RES 2K OHM 2% 1/4W AXIAL