RLR20C1780FPB14
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: RLR20C1780FPB14
  • Package: Axial
Parameters
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance ±1%
Resistance 178 Ohms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate P (0.1%)
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Series Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
RoHS RoHS
RES 178 OHM 1% 1/2W AXIAL