RN55E4422BBSL
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: RN55E4422BBSL
  • Package: Axial
Parameters
Series Military, MIL-R-10509/7, RN55
RoHS RoHS
Features Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±0.1%
Resistance 44.2 kOhms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
RES 44.2K OHM 1/8W .1% AXIAL