RN60C2802BBSL
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: RN60C2802BBSL
  • Package: Axial
Parameters
Series Military, MIL-R-10509/1, RN60
RoHS RoHS
Features Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±0.1%
Resistance 28 kOhms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
RES 28K OHM 1/4W .1% AXIAL