RN70D1005FB14
  • Manufacturer: Vishay Dale
  • CONEVO NO: RN70D1005FB14
  • Package: Axial
Parameters
Series Military, MIL-R-10509/3, RN70
RoHS RoHS
Features Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 10 MOhms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
RES 10M OHM 3/4W 1% AXIAL