RSSD20117A1R00KB15
  • Manufacturer: Vishay Sfernice
  • CONEVO NO: RSSD20117A1R00KB15
  • Package: Radial, 3 Lead, Tubular
Parameters
Series RSSD
RoHS RoHS
Length 4.606" (117.00mm)
Diameter 0.866" OD, 0.496" ID (22.00mm x 12.60mm)
Tolerance ±10%
Resistance 1 Ohms
Part Status Active
Termination Solder Lug
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 100 W
Package / Case Radial, 3 Lead, Tubular
Adjustment Type Slide
ADJ PWR RES 1 OHM 100W CHAS MT