135D397X9010F2
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 135D397X9010F2
Features Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 390 µF
Package / Case Axial
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.296" Dia x 0.641" L (7.52mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Manufacturer Size Code F
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5Ohm
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL