135D397X9010T2
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 135D397X9010T2
Features Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 390 µF
Package / Case Axial
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.390" Dia x 0.766" L (9.91mm x 19.46mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code T
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5Ohm
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL