135D405X9060C6
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 135D405X9060C6
  • Package: Axial
Parameters
Series 135D
RoHS RoHS
Type Hermetically Sealed
Ratings -
Features Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 4 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Voltage - Rated 60 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.203" Dia x 0.453" L (5.16mm x 11.51mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.3Ohm
CAP TANT 4UF 10% 60V AXIAL