152D396X9050S2BE3
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 152D396X9050S2BE3
  • Package: Axial
Parameters
Series TANTALEX®, 152D
RoHS RoHS
Type Hermetically Sealed
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 39 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Manufacturer Size Code S
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL